Jak odpoczywać, żeby odpocząć?

- Brak komentarzy

Young man reading a book lying in soft mattress on relaxing bed at terrace of house with green nature view. Fresh air in the morning of weekend or free day. Relax or education background idea.

 

Ten temat był niejednokrotnie poruszany na różnych portalach. Jednakże obserwując moich kolegów – studentów, stwierdzam, że wielu z nas ma ten sam problem. Z reguły, wygląda to tak, że po całym dniu na uczelni wracamy do domu, odpalamy komputer, robimy sobie coś niezdrowego do jedzenia – albo otwieramy zimne piwko – i tak spędzamy cały wieczór. Teraz odkryję Amerykę, powiem wam coś, czego z pewnością nie wiecie– w ten sposób nie odpoczniemy, a jak odpoczniemy to źle. O.

Przede wszystkim, nie włączaj komputera. Jeżeli przez jeden wieczór, nie wejdziesz na Fejsa, świat nie zginie. Odpocznij, daj odpocząć swojemu ciału – a przede wszystkim  oczom – od świateł monitora. Zamiast tego poczytaj książkę, na którą wcześniej nie miałeś czasu, gazety czy nawet ulotki z Biedronki. Tylko zostaw ten komputer w spokoju.

Przygotuj sobie swoją oazę spokoju. Uporządkuj rzeczy, wyrzuć niepotrzebne rzeczy, zrób miejsce na kubek z herbatą. Zajmie Ci to przysłowiowy kwadrans, a Ty poczujesz się dużo lepiej. Oczywiście, nie mówię tutaj o świątecznych porządkach, na których spędzisz cały dzień. Chodzi o to, żebyś zagospodarował własną przestrzeń, by móc poczuć się komfortowo.

 

Young athletic woman practicing yoga on a meadow at sunset, image with lens flare

 

Zrób coś dobrego do jedzenia. Ale dobrego! Żadne chipsy, frytki, kebaby i hamburgery. Przecież chodzi o to, żebyś odpoczął Ty, Twój umysł i ciało, a fast food’y nie są najlepszym pomysłem. Zrób sałatkę, kolorową owsianką, frytki z batatów albo pieczoną paprykę. Dania te są łatwe i szybkie w przygotowaniu, dzięki czemu, unikniesz stania w kuchni przez połowę wieczora.

Świeże powietrze lekiem na całe zło. Po powrocie do domu, przebierz się w wygodne ciuchy i wyjdź na spacer. Nie od dziś wiadomo, że jakakolwiek forma ruchu na zewnątrz, wpływa kojąco na nasze samopoczucie. Wybierz się na spacer po najbliższej okolicy, możesz też wybrać się do najbliższego parku czy lasu. Możesz też spędzić ten czas jeszcze aktywniej – na przykład biegając, albo korzystając z siłowni na świeżym powietrzu. Zrelaksujesz się, zapomnisz o codziennych troskach a przy tym spalisz dodatkowe kalorie.

Spróbuj wcześniej wybrać dzień, który poświęcisz na odpoczynek. Może to być dowolny dzień tygodnia, ale zapisz w kalendarzu, że tego dnia nie wychodzisz ze znajomymi na piwo, nie idziesz na koncert i nie musisz się uczyć na jutrzejsze kolokwium. Odpowiednia organizacja czasu sprawi, że nie będziesz musiał stresować się, że coś masz do zrobienia, a nasz odpoczynek będzie wystarczająco efektywny.

Każdy z nas odpoczywa w inny sposób. Inne rzeczy nas relaksują i odprężają, dlatego najlepiej, żebyś znalazł własną ścieżkę, która zapewni Twojemu umysłowi i ciału pełen komfort. Dajcie znać, jakie są wasze sposoby na odpoczynek.

 

Alex

Napisz komentarz